Przed wyborami właściwie wszystkie ugrupowania opozycyjne podkreślały, że PiS w kolejnej kadencji będzie podnosił podatki. I tak się dzieje.

Kiedy opozycja tłumaczyła, że dojdzie do podwyżek prądu, PiS zaprzeczał. Teraz pierwszy z dostawców prądu w Polsce – firma Tauron podniosła ceny dostaw. Z kolei rząd sam forsuje podwyżkę akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe, podatku, który przynosi poważne zyski budżetowi.

Opozycja zablokowała w Senacie ustawę podnoszącą akcyzę na alkohol. Polacy piją więcej niż inne narody. Jest to częścią naszej kultury. Średnio pijemy 8 litrów alkoholu mocnego rocznie i 99,5 litrów piwa, według danych  Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  Dlatego akcyza, podatek nałożony na sprzedawców alkoholu, to prawdziwa żyła złota dla każdego polskiego rządu.

Koszt podatku sprzedawcy alkoholi przenoszą na klientów.  Dlatego podwyżka akcyzy jest de facto podatkiem nałożonym na konsumentów. Zgodnie z projektem akcyza wzrosłaby o 10%, podwyżka dotyczy także podatku od produktów tytoniowych. Na wniosek opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej Senat odrzucił PiSowską ustawę. Za odrzuceniem głosowała większość 51 Senatorów, czyli wszyscy Senatorowie opozycji.

Podłość polityków PiS jest możliwe dzięki kołtunom, których w PL jest wystarczająca ilość, aby na padalców głosowali.

Kmicic z chesterfieldem

Dlaczego PiS-owi podoba się instytucja Rechtsbeugung? Przy pewnej interpretacji nadaje się wręcz modelowo do politycznego sterowania wymiarem sprawiedliwości i tak też niekiedy była wykorzystywana w niemieckiej historii

Obecnie rządzący mają pewną dziwną manierę – dokonują w polskim systemie prawa pewnych, niekiedy bardzo kontrowersyjnych zmian, a następnie próbują na siłę udowodnić, że są to rozwiązania powszechnie stosowane w innych państwach europejskich. Takie uzasadnienie ma jakby dodatkowo legitymizować racjonalność tych legislacyjnych propozycji, a zwłaszcza podkreślać ich rzekomą zgodność z europejską kulturą prawną.

Zupełnie abstrahuje się jednak przy tym od tylko pozornego podobieństwa tych propozycji do regulacji przyjętych w innych państwach, a przede wszystkim od kontekstu tradycji i kultury politycznej, w których one tam funkcjonują.

Typowym przykładem było stworzenie nowego systemu kreacji sędziowskiej części Krajowej Rady Sądownictwa (słusznej nazywanej przez większość środowiska prawniczego neo-KRS), a w konsekwencji także do pewnego stopnia nowego systemu nominacji sędziów i oceny ich orzecznictwa.

Ostatnio ta perwersyjna implantologia…

View original post 2 529 słów więcej